Polacy w Holandii
Holenderscy właściciele paneli słonecznych stoją przed wyzwaniem związanym z planowanym zakończeniem salderingu w 2027 roku. Oznacza to, że od tego momentu bardziej opłacalne będzie bezpośrednie wykorzystanie wyprodukowanej energii.
Rząd podjął decyzję o stopniowym wycofywaniu się z systemu salderingu, co ma na celu lepsze zarządzanie energią odnawialną. W praktyce oznacza to, że właściciele paneli będą musieli dostosować swoje systemy do większego zużycia własnego.
Choć zmiany te mogą być wyzwaniem, eksperci podkreślają, że to także szansa na modernizację systemów i zwiększenie efektywności energetycznej gospodarstw domowych.
Właściciele paneli słonecznych powinni rozważyć inwestycje w magazyny energii, które pozwolą na lepsze wykorzystanie wyprodukowanego prądu. To może również zmniejszyć zależność od sieci energetycznej.
Zmiany w polityce energetycznej są częścią szerszego planu transformacji energetycznej Holandii, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej w nadchodzących dekadach.